Калия йодид - инструкция, показания, состав, способ применения
Инструкция для Калия йодид
Склад
дiюча речовина: калiю йодид;
1 таблетка мiстить калiю йодиду 125 мг;
допомiжнi речовини: целюлоза мiкрокристалiчна, кальцiю гiдрофосфат безводний, магнiю стеарат, кислота стеаринова, кремнiю дiоксид колоїдний безводний, натрiю тiосульфат.
Лікарська форма
Таблетки.
Основнi фiзико-хiмiчнi властивостi: Таблетки прямi цiльнi цилiндри бiлого або майже бiлого кольору, торцеві поверхні яких плоскі.
Фармакотерапевтична група
Антидоти. Код А ТХ VОЗА В21.
Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка.
При надходженнi йодидiв у клiтини епiтелiю фолiкула щитовидної залози під впливом ферменту йодид-пероксидази вiдбувається окиснення йоду з утворенням елементарного йоду, який включається у молекулу тирозину. При цьому одна частина радикалiв тирозину у тиреоглобулiнi йодується. Йодованi радикали тирозину конденсуються у тиронiни, основними з яких виявляються тироксин (Т4) та трийодтиронiн (Т3). Утворений комплекс тиронiну та тиреоглобулiну видiляється як депонована форма гормону щитовидної залози у колоїд фолiкула та зберiгається у такому станi протягом кiлькох днiв або тижнiв. При дефiцитi йоду цей процес порушується. Калiю йодид компенсуе його дефiцит, сприяє
вiдновленню порушеного синтезу тиреоїдних гормонiв.
Важливими властивостями калiю йодиду виявляється його здатнiсть попереджувати накопичення радюактивного йоду у щитовиднiй залозi та забезпечувати її захист вiд дiї paдiaцiї.
Фармакокінетика.
Пiсля перорального застосування швидко всмоктупься зі шлунково-кишкового тракту. Широко розподiляться по всіх тканинах та рiдинах органiзму. Видiляється переважно нирками.
Показання
Профiлактика захворювань щитоподiбної залози шд час ядерно-техючних аварiй з метою запобiгання опромiненню.
Протипоказання
- Iндивiдуальна пiдвищена чутливiсть до компонентiв лiкарського засобу; гiпокомплементарний уртикарний васкулiт (синдром Мак Даффi);
- виражений гiпертиреоз;
- латентний гiпертиреоз;
- гiперфункцiя щитовидної залози;
- токсична аденома, вузликовий або дифузний токсичний зоб;
- герпетиформний дерматит (хвороба Дюринга).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодії
При одночаснiй високодознiй террапiї йодом та калiйзберiгаючими дiуретиками можливий розвиток гiперкалiємiї, з препаратами лiтiю - розвиток зобу та гiпотиреозу.
За одночасного застосування препарату Калiю йодид з інгібіторами ангiотензинперетворюючого ферменту (АПФ) може розвинутися гiперкалiємiя, серцевi аритмiї або зупинка серця. Якщо сумiсне застосування зазначених лiкарських засобiв вважається доцiльним, то рекомендується регулярно контролювати рiвень калiю у плазмi крові.
Перхлорат та тiоцiанат конкурентно гальмують поглинання йоду щитовидною залозою, а тиреотропний гормон (ТТГ) - стимулює.
Одночасне застосування препарату Калiю йодид з йодовмiсними лiкарськими засобами (наприклад, амiодарон) не рекомендується через можливий ризик небажаних ефектiв.
Сумiсне лiкування хiнiдином iз Калiю йодид може супроводжуватись пiдсиленням ефекту хiнiдiну на серце у зв'язку зi збiльшенням концентрацii' калiю у плазмi кровi.
Поєднання лiкарського засобу з рослиними алкалоїдами та солями важких металiв може призвести до утворення нерозчинного осаду та ускладнити всмоктування йоду.
Особливості щодо застосування
Слiд розглянути необхiднiсть застосування лікарського засобу Калiю йодид для різних вiкових груп ризику. Вагiтнi, жiнки, якi годують груддю та дiти повиннi першочергово отримувати йодопрофiлактику. Йодна профiлактика використовується проти iнгаляцiйного впливу радiоактивних iзотопiв йоду, однак не повинна розглядатися як виняткова, зокрема у разi потрапляння радiоактивного йоду через травний тракт.
Оптимальний ефект вiд прийому лiкарського засобу Калiю йодид можливий за умови завчасного (превентивного) прийому препарату за 6 i менше годин до опромiнення. Допустимий перiод для прийому Калiю йодид становить 24 години до i протягом 6 годин пiсля очiкуваного початку впливу опромiнення. Також обrрунтовано приймати лiкарський засiб для блокування щитоподiбної залози протягом восьми годин пiсля початку впливу опромiнення. Початок йодопрофiлактики пiзнiше нiж через 24 години пiсля впливу радiоактивного йоду може завдавати бiльше шкоди, нiж користi, оскiльки сприятиме продовженню бiологiчного перiоду пiврозпаду радiоактивних iзотопiв йоду в щитоподiбнiй залозі.
Одноразове застосування Калiю йодид забезпечує захист щитоподiбнiй залози приблизно на 24 години.
Переважно евакуацiя населення (при наявностi показань) є бiльш ефективним заходом щодо радiацiйного захисту, нiж повторний прийом лiкарського засобу. Якщо евакуацiя з якихось причин затримується або неможлива, то багаторазове (повторне) застосування Калiю йодид слiд проводити не ранiше нiж через 24 години пiсля першого прийому лiкарського засобу та за умови пролонгованого надходження радіоактивності в зовнішнє середовище.
На тлi терапiї у пацiєнтiв iз нирковою недостатнiстю можливий розвиток гiперкалiемiї.
Слiд з обережнiстю застосовувати комбiнацiю Калiю йодид та калiйвмiсних лiкарських засобiв пацiєнтам iз наднирковою недостатнiстю, гострим зневодненням або тепловими судомами.
Профiлактика Калiю йодид не показана дорослим вiком вiд 40 рокiв, окрiм випадкiв, коли iнгаляцiйнi дози опромiнення пiдвищуються до рiвня 5 Гр, тобто такi, що порушують функцiї щитовидної залози. Ризик розвитку раку щитовидної залози в пацiєнтiв вiком вiд 40 рокiв низький, однак частота захворювань вища, тому прийом калiй йодиду може спровокувати ускладнення з боку щитовидної залози. Йод-iндукований гiпертиреоз може виникнути у
пацiєнтiв iз безсимптомним вузловим зобом або прихованою хворобою Грейвса Базедова,
якi не перебувають пiд наглядом лiкаря.
Застосування у перiод вагiтностi або годування груддю.
Лiкарський засiб Калiю йодид проникає у грудне молоко, однак жiнкам, якi годують груддю корекцiя дози не потрiбна. Таким жiнкам лiкарський засiб слiд приймати для їх власного захисту i для потенцiйного зниження вмiсту радiоактивного йоду в грудному молоцi, однак повторне застосування Калiю йодид не рекомендоване.
Здатнiсть впливати на швидкiсть peaкцiї при керуваннi автотранспортом або іншими механiзмами.
Будь-яких випробувань щодо вивчення впливу на здатнiсть керувати транспортними засобами та iншими механiзмами не проводили.
Спосіб застосування та дози
Пiсля офiцiйного оповiщення про радiацiйну аварiю та при загрозi надходження в органiзм радiоактивного йоду для захисту вiд опромiнення щитовидної залози препарат Калiю йодид призначати:
- дорослим та дiтям вiком вiд 12 рокiв по 125 мг (1 таблетка) 1 раз на добу;
- дiтям вiком вiд 3 до 12 рокiв по 62,5 мг (1/2 таблетки) 1 раз на добу.
Таблетку або половину таблетки можна приймати пiсля їди, запиваючи невеликою кiлькiстю води. Для дiтей таблетку подрiбнити i приймати, попередньо розчинивши в невеликiй кiлькостi води або молока.
Оптимальний ефект вiд прийому лiкарського засобу Калiю йодид можливий за умови завчасного (превентивного) прийому препарату за 6 i менше годин до опромiнення. Допустимий перiод для прийому лiкарського засобу становить 24 години до i протягом 6 годин пiсля очiкуваного початку впливу опромінення (див. розділ «Особливостi застосування»).
Достатньо одноразового прийому лiкарського засобу Калiю йодид. За умови довготривалого чи повторного негативного впливу можливий повторний прийом лiкарського засобу. Багаторазове (повторне) застосування препарату слiд проводити не ранiше нiж через 24 години пiсля першого прийому лiкарського засобу (див. роздiл «Особливостi застосування»).
Особливi групи пацiєнтiв.
Не рекомендовано застосування повторної дози пацiєнтам вiком вiд 40 рокiв (див. роздiл «Особливостi застосування»).
Дiти.
Не рекомендується застосовувати дiтям вiком до 3 рокiв.
Передозування
Симптоми. При гострiй iнтоксикацй йодом спостерiгається рефлекторне блювання, болi у животi, дiарея (iнодi з кров'ю), забарвлення слизових оболонок у коричневий колiр. Може настати дегiдратацiя та шок. Рiдко спостерiгається стеноз стравоходу. Хронiчне передозування призводить до феномена, який називапься йодизмом: металiчний присмак у ротi, набряк i запалення слизових оболонок (ринiт, кон'юнктивiт, гастроентерит, бронхiт, бронхоспазм); вугровий висип; дерматит; набряк та болi слинних залоз; геморагії, пiдвищення температури тiла; дратiвливiсть; головний бiль.
При тривалому застосуваннi високих доз препарату (понад 300 мкг на добу) можливий розвиток йод-iндукованого гiпертиреозу (особливо у пацiєнтiв лiтнього вiку при наявностi вузликового зобу або токсичної аденоми).
При терапiї високими дозами йоду (понад 1 мг/добу) в окремих випадках можуть розвинутися зоб i гiпотиреоз.
Лiкування. Перша допомога полягає у промиваннi шлунка, прийомi активованого вугілля. При застосуваннi гемодiалiзу можна зменшити рiвень йоду у плазмi кровi.
Побічні ефекти
Bci побiчнi реакцiї приведено за системою класiв та органiв та частотою: дуже часто (≥ 1/10), часто (≥ 1/100 — < 1/10), нечасто (≥ 1/1 000 — < 1/100), рідко (≥ 1/10 000 — < 1/1 000), рідкісні (< 1/10 000), частота невiдома (не можуть бути оцiненi за наявними даним).
Таблиця
Системи органiв за класифiкацiєю MedDRA | Побiчнi реакцiї | Частота |
З боку шлунково-кишкового тракту | Шлунково-кишкові розлади (включаючи нудоту) | Частота невiдома |
Порушення смаку (включаючи металічний присмак) | ||
З боку імунної системи | Реакцiї гiперчутливостi, такi як висипання на шкiрi, набряк слинних залоз, головний бiль та бронхоспазм, що можуть бути легкими або тяжкими та залежати від дози. | Частота невiдома |
З боку ендокринної системи | Повiдомлялося про гіпертиреоз, йод-iндукованi аутоімунні захворювання (типу хвороби Грейвса- Базедова та Хашимото ), токсичний вузловий зоб та йод-iндукованi гіпотиреоз як побiчнi ефекти йодотерапiї. | Частота невiдома |
Повiдомлялося про гіперактивність щитовидної залози, тиреоїдит i збiльшення щитовидної залози з розвитком або без розвитку мiкседеми. | ||
3 боку шкiри та пiдшкiрної клiтковини | Висип на шкiрi. | Рідко |
Тривале застосування може призвести до психічної депресії, нервозності, iмпотенцiї та безсоння.
Повiдомлення про пiдозрюванi побiчнi peaкції.
Повiдомлення про пiдозрюванi побiчнi реакцiї після реестрацiї лікарського засобу є важливою процедурою. Це дозволяє продовжувати монiторинг спiввiдношення «користь/ризик» для вiдповiдного лiкарського засобу. Медичним працiвникам необхiдно повщомляти про будь-якi пiдозрюванi побiчнi реакцiї через національну систему повідомлень.
Термін придатності
3 роки.
Умови зберігання
Зберiгати в оригiнальнiй упаковцi при температурi не вище 25 °С.
Зберiгати у недоступному для дiтей мiсцi.
Упаковка
По 10 таблеток у блiстерi; по 1 або по 2 блiстери у пачцi з картону.
По 10 таблеток у блiстерi; по 100 блiстерiв у коробцi з картону.
По 50 таблеток у контейнерi; по 1 контейнеру в пачцi з картону.
Категорія відпуску
За рецептом.
Виробник
ПрА Т «Технолог».
Мiсцезнаходження виробника та його адреса мiсця провадження дiяльності.
Україна, 20300, Черкаська обл., мiсто Умань, вулиця Стара прорiзна, будинок 8.
Частые вопросы
Цена на Калия йодид от 28.30 грн
Название | Цена грн |
---|---|
Калия йодид Solution Pharm таблетки по 125 мг №10 | 28.30 грн |
Калия йодид порошок для приготовления орального раствора по 0,125 г в стекл.фл. | 32.90 грн |
Калия йодид таблетки по 0.25 г №10 | 73.56 грн |
Калия йодид-125-Дарница таблетки по 125 мг №10 (БАД) | 111.10 грн |
Калия йодид-125-Дарница таблетки по 125 мг №10 | 113.28 грн |
Калия йодид капли глаз., р-р 2 % по 10 мл в конт.-кап. | 119.49 грн |