UA RU

Правастатин Сандоз - инструкция, показания, состав, способ применения

Цены в аптеках
Добавить в избранные товары

Склад

діюча речовина: правастатин;

1 таблетка містить правастатину натрію 10 мг, 20 мг, 40 мг;

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, лактози моногідрат, натрію гідрофосфат безводний, натрію кроскармелоза, натрію лаурилсульфат, повідон, заліза оксид коричневий (Е 172), кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат.

Лікарська форма

Таблетки.

Фармакотерапевтична група

Гіполіпідемічні препарати. Інгібітори ГМГ КоА-редуктази.

Код АТС С10А А03.

Показання

Гіперхолестеринемія (препарат показаний як доповнення до дієти у хворих на первинну гіперхолестеринемію або змішану дисліпідемію при відсутності ефекту немедикаментозних заходів, у тому числі дієтотерапії).

Профілактика ішемічної хвороби серця (ІХС).

Первинна профілактика: препарат показаний як доповнення до дієти пацієнтам із гіперхолестеринемією без клінічних проявів ІХС для зниження ризику виникнення перших клінічних епізодів серцево-судинних захворювань та летальності.

Вторинна профілактика: препарат показаний пацієнтам з інфарктом міокарда або нестабільною стенокардією в анамнезі при нормальному або підвищеному рівні холестерину для зниження ризику повторного інфаркту міокарда та летальності.

Зниження посттрансплантаційної гіперліпідемії у пацієнтів, які застосовують імуносупресори після трансплантації органів.

Протипоказання

Підвищена чутливість до правастатину або до інших компонентів препарату. Захворювання печінки в активній фазі або стійке підвищення рівня трансаміназ сироватки нез’ясованої етіології, що втричі перевищує верхню межу норми. Період вагітності і годування груддю.

Спосіб застосування та дози

Перед початком лікування правастатином необхідно виключити додаткові причини гіперхолестеринемії і призначити хворому стандартну дієту з низьким вмістом жирів на весь період терапії.

Препарат застосовують внутрішньо 1 раз на добу, бажано ввечері, незалежно від прийому їжі.

Гіперхолестеринемія.

Рекомендовані дози – 10 - 40 мг 1 раз на добу. Терапевтичний ефект спостерігається протягом тижня, а максимальний – через 4 тижні. Тому слід періодично проводити визначення ліпідів і відповідно коригувати дозу. Максимальна добова доза – 40 мг.

Дозування після трансплантації.

Після трансплантації органа для пацієнтів, які застосовують імуносупресивні засоби, рекомендована початкова доза становить 20 мг правастатину на добу. Залежно від ефективності лікування за ліпідними показниками, дозу можна довести до 40 мг під суворим наглядом лікаря.

Діти віком від 8 до 18 років із гетерозиготною спадковою гіперхолестеринемією.

Рекомендована доза – 10 - 20 мг 1 раз на добу для дітей віком 8 - 13 років (оскільки дози вище 20 мг для цієї категорії пацієнтів не вивчені) і 10 - 40 мг на добу – для дітей віком 14 - 18 років.

Пацієнти літнього віку.

Пацієнтам літнього віку коригування дози не потрібне, якщо немає яких-небудь факторів ризику.

Печінкова/ниркова недостатність.

Для пацієнтів із помірним або тяжким ураженням функції печінки/нирок рекомендується початкова доза 10 мг на добу. Дозу слід коригувати за ліпідними показниками під наглядом лікаря.

Побічні реакції

З боку нервової системи: рідко – запаморочення, головний біль, порушення сну, безсоння; дуже рідко – периферична полінейропатія, парестезії (при тривалому застосуванні).

З боку зору: порушення зору (нечіткий зір, дисплопія).

З боку травної системи: нудота, блювання, діарея, анорексія, диспепсія, печія, метеоризм; дуже рідко – панкреатит.

З боку печінки: дуже рідко – жовтуха, гепатит, некроз печінки.

З боку шкіри і підшкірних тканин: свербіж, кропив’янка, висипи, алопеція.

З боку сечовидільної системи: дизурія, ніктурія.

З боку імунної системи: дуже рідко – анафілаксія, ангіоневротичний набряк, вовчакоподібний синдром.

З боку кістково-м’язової системи: артралгія, м’язові судоми, міалгія, м’язова слабкість; дуже рідко – рабдоміоліз (пов’язаний із гострою нирковою недостатністю), міопатія, міозит, поліміозит.

Передозування

Інформація щодо передозування дуже обмежена.

Специфічний антидот відсутній. Лікування симптоматичне.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Препарат протипоказаний у період вагітності і годування груддю.

Діти

Перед початком застосування у дітей пубертатного віку лікар повинен ретельно оцінити співвідношення користь/ризик.

Особливі заходи безпеки

Як і для інших ліпідознижувальних агентів, спостерігалось помірне підвищення рівня печінкових трансаміназ. У більшості випадків рівні печінкових трансаміназ нормалізуються без переривання лікування. Особливу увагу слід приділяти пацієнтам, у яких рівень трансаміназ підвищений. Терапію слід припинити, якщо рівень АЛТ і АСТ втричі перевищує верхню межу норми та продовжує підвищуватися.

Слід з обережністю призначати препарат пацієнтам із захворюваннями печінки в анамнезі або при зловживанні алкоголем.

Особливості застосування

При застосуванні правастатину, як і при застосуванні інших інгібіторів ГМГ КоА-редуктази (статинів), відмічена поява міалгії, міопатії, дуже рідко – рабдоміолізу. Можливість виникнення міопатії слід враховувати для кожного пацієнта, який приймає статини. У разі появи м’язових симптомів нез’ясованої етіології (біль у кінцівках, м’язова слабкість або м’язові судоми) у пацієнта необхідно визначити рівень креатинкінази. Терапію препаратом слід припинити, якщо її рівень у 5 разів перевищує верхню межу норми або коли підвищення має серйозні клінічні наслідки. Дуже рідко (1 випадок на 100 000 пацієнтів) виникає рабдоміоліз із вторинною нирковою недостатністю або без неї. Рабдоміоліз є гострим, потенційно фатальним станом скелетних м’язів, який може у будь-який час розвинутися в період лікування. Він характеризується масивним руйнуванням м’язів, що пов’язано із значним підвищенням рівня креатинкінази (більше ніж у 30 - 40 разів вище верхньої межі норми) та призводить до міоглобінурії.

Ризик і тяжкість м’язових порушень при терапії правастатином підвищується при одночасному його застосуванні з фібратами. З обережністю слід призначати комбінацію правастатину з нікотиновою кислотою. Збільшення випадків міопатії спостерігалось також у пацієнтів, які лікувались іншими статинами в комбінації з інгібіторами метаболізму цитохрому Р450. Це може бути пов’язано з фармакокінетичними взаємодіями, не зареєстрованими для правастатину. М’язові симптоми можуть зникнути після припинення терапії статинами.

З обережністю призначають правастатин пацієнтам із факторами, що сприяють розвитку міопатії, такими як ниркові порушення, гіпотиреоїдизм, м’язові порушення в анамнезі при застосуванні статинів або фібратів, індивідуальні або спадкові м’язові порушення, зловживання алкоголем. У таких випадках перед початком терапії слід визначити рівень креатинкінази. Визначення рівня креатинкінази перед початком лікування слід передбачати також для осіб літнього віку (старше 70 років), особливо при наявності інших сприятливих факторів у цій категорії пацієнтів. Якщо рівень креатинкінази більше ніж у 5 разів перевищує верхню межу норми, лікування не починають, а результати перевіряють через 5 - 7 днів.

Пацієнта слід попередити про необхідність повідомляти про м’язовий біль нез’ясованої етіології, слабкість і судоми. У такому разі слід вимірювати рівень креатинкінази. Якщо він більш ніж у 5 разів перевищує верхню межу норми, терапію статинами слід припинити. Припинення лікування слід розглядати і в разі тяжких м’язових симптомів та дискомфорту, навіть якщо рівень креатинкінази перевищує верхню межу норми менш ніж у 5 разів. Якщо симптоми зникають, а рівні креатинкінази нормалізуються, терапію статинами можна проводити далі, але в нижчих дозах та під контролем лікаря. Якщо у пацієнта можна спостерігати спадкові м’язові хвороби, терапію статинами не слід проводити.

Препарат містить лактозу, тому пацієнти з рідкісними спадковими проблемами непереносимості галактози, дефіцитом лактази або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози не повинні застосовувати цей препарат.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами

Прийом правастатину характеризується відсутнім або незначним впливом на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Фібрати. Застосування фібратів пов’язане з міопатією. При одночасному застосуванні з іншими статинами підвищується ризик м’язових побічних ефектів, включаючи рабдоміоліз. Такі побічні явища не можна виключати для правастатину, тому комбіноване застосування правастатину та фібратів (гемфіброзил, фенофібрат) не рекомендується.

Колестирамін/колестипол. Одночасне застосування на 40 - 50 % зменшує біодоступність правастатину. Терапевтичний ефект правастатину збільшується при комбінованому застосуванні з колестираміном/колестиполом, однак приймати його треба за 1 годину до або через 4 години після прийому цих препаратів.

Циклоспорин. При одночасному застосуванні правастатину і циклоспорину рекомендується ретельне спостереження за такими пацієнтами.

Варфарин та інші пероральні антикоагулянти. При застосуванні з варфарином параметри біодоступності правастатину у рівноважному стані не змінюються. Тривале застосування цих препаратів не змінює антикоагулянтну дію варфарину.

Засоби, що метаболізуються цитохромом Р450. Правастатин не метаболізується до клінічно значущої міри системою цитохрому Р450. Тому засоби, що метаболізуються цією системою ферментів, або інгібітори цитохрому Р450 можна застосовувати одночасно з правастатином без значної зміни рівня правастатину в плазмі, як це показано для інших статинів. Відсутність значних фармакокінетичних взаємодій з правастатином показано для таких лікарських засобів, як дилтіазем, верапаміл, ітраконазол, кетоконазол, інгібітори протеази, флуконазол. Грейпфрутовий сік не впливає на терапевтичний ефект правастатину.

При застосуванні правастатину з еритроміцином і кларитроміцином необхідна обережність, оскільки спостерігалось незначне підвищення концентрації правастатину в плазмі.

Не встановлено взаємодії з ацетилсаліциловою кислотою, антацидами (при прийомі за годину до прийому правастатину), пробуколом.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. Правастатин є одним із представників нового класу гіполіпідемічних препаратів – конкурентних інгібіторів ГМГ КоА-редуктази, що пригнічують біосинтез холестерину.

Препарат забезпечує гіполіпідемічну дію за рахунок двох механізмів. По-перше, він спричиняє помірне зниження внутрішньоклітинних пулів холестерину за рахунок оборотного пригнічення активності ГМГ КоА-редуктази. Це призводить до збільшення кількості рецепторів для ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) на поверхні клітин і до підвищення рівня катаболізму і виведення з організму ЛПНЩ, що знаходяться в кровотоці. По-друге, правастатин пригнічує утворення ЛПНЩ за рахунок пригнічення синтезу в печінці ліпопротеїдів дуже низької щільності (ЛПДНЩ) – попередників ЛПНЩ.

Правастатин призводить до зниження рівнів загального холестерину, холестерину ЛПНЩ, аполіпопротеїдів В, холестерину ЛПДНЩ, а також тригліцеридів, збільшуючи вміст холестерину ліпопротеїдів великої щільності (ЛПВЩ) та аполіпопротеїду А.

Терапевтична відповідь відмічається в межах одного тижня, а максимальний ефект звичайно досягається в межах 4 тижнів. Терапевтичний ефект зберігається протягом тривалого періоду лікування.

Одноразова добова доза, прийнята ввечері, є такою ж ефективною, як і аналогічна загальна добова доза, яку приймають 2 рази на день.

Фармакокінетика. При прийомі внутрішньо правастатин швидко всмоктується (приблизно 34 %), абсолютна біодоступність становить 17 %. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 1 - 1,5 години після застосування. Гіполіпідемічні ефекти препарату аналогічні, якщо його приймати разом з їжею або натщесерце.

Після всмоктування 66 % правастатину розщеплюється внаслідок ефекту першого проходження через печінку.

Концентрації правастатину в плазмі крові прямо пропорційні прийнятій дозі. Приблизно 50 % препарату в кровотоці зв’язано з білками плазми крові. Об’єм розподілу становить 0,5 л/кг. Незначна кількість правастатину виділяється в грудне молоко.

Період напіввиведення з плазми становить від 1,5 до 2 годин. Приблизно 20 % прийнятої дози виділяється із сечею і 70 % – з фекаліями.

Основним метаболітом правастатину є 3-гідроксиізомерний метаболіт, активність якого в 3 - 4 рази нижче активності правастатину. Системний кліренс правастатину – 0,81 л/год/кг, нирковий – 0,38 л/год/кг.

Основні фізико-хімічні властивості

світло-коричневі овальні таблетки із вкрапленнями, рисками з обох боків та маркуванням «Р | 10», «Р | 20», «Р | 40» з одного боку.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 таблеток у блістері; по 3 (3 ´ 10) блістери в картонній коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Лек фармацевтична компанія д.д., Словенія, підприємство компанії Сандоз.

Місцезнаходження

1526 Любляна, Веровшкова, 57, Словенія.

Характеристики

Программа "Доступные лекарства" не участвует
Форма выпуска таблетки
Условия отпуска по рецепту
Категория Для снижения холестерина
Регистрация закончилась
АТХ-классификация C10AA03 - Правастатин
МНН Правастатин
Действующие вещества правастатин
Производитель Лек, предприятие комп. "Сандоз", Польша/Словения
Инструкция по применению Правастатин Сандоз, утвержденная производителем, представлена исключительно с ознакомительной целью и не является поводом для самолечения.
Только ваш лечащий врач может принять решение о необходимости применения Правастатин Сандоз, назначении схем лечения и дозировок, а также обсудить совместимость Правастатин Сандоз с применяемыми вами лекарствами, разъяснить побочные действия и противопоказания.
Помните – самолечение опасно для вашего здоровья.

Просмотренные товары

Новинки реклама

Беспокоит запор?
Беспокоит запор? Эффективно и безопасно даже для детей Подробней
Беспокоят суставы?
Беспокоят суставы? Комплексная поддержка суставов! Подробней
Кашель?
Кашель? Есть быстрое решение! Подробней
Насморк?
Насморк? Действуй активно! Подробней
Зажги страсть!
Зажги страсть! Растительный комплекс для мужчин Подробней
Top