UA RU

Стрептоцид - инструкция, показания, состав, способ применения

Цены в аптеках
Стрептоцид таблетки по 0.5 г №10
Добавить в избранные товары

Описание

Сульфаниламидные препараты – группа синтезированных химических соединений, которые применяются в клинической практике для терапии заболеваний, спровоцированных бактериями.

Сульфаниламиды стали основоположниками профилактики и лечения разнообразных бактериальных инфекций. В 30-х годах XX столетия лекарственные препараты данной группы значительно снизили смертность от заражения крови, воспаления верхних дыхательных путей и других бактериальных заболеваний.

До настоящего времени сульфаниламиды не потеряли свою значимость, несмотря на большое количество новых антибактериальных средств. Многие бактерии выработали резистентность в связи с нарушением соблюдения приема и дозирования препаратов, однако чувствительные штаммы продолжают существовать.

Стрептоцид – антибактериальное лекарственное средство из группы сульфаниламидов. Предшественник стрептоцида – пронтозил, который был первым в мире синтетическим антибактериальным препаратом.

Механизм действия лекарственного препарата Стрептоцид – бактериостатический. Стрептоцид нарушает образование микроорганизмами ростовых факторов, в результате чего угнетается синтез нуклеиновых кислот и подавляется рост и размножение бактерий. Препарат активен относительно негоспитальных штаммов грамположительных и грамотрицательных кокков. 

Стрептоцид легко всасывается и быстро накапливается в необходимых для подавления роста и размножения чувствительных микроорганизмов концентрациях, проникает через гематоэнцефалический и плацентарный барьеры.

На фармацевтическом рынке Украины стрептоцид существует в виде таблеток, линимента и мази для наружного применения. Это позволяет использовать нужную лекарственную форму выпуска с учетом фаз раневого процесса и точки приложения терапевтического эффекта.

Стрептоцид применяется в педиатрической практике под контролем лечащего врача.

При применении таблеток Стрептоцида следует учитывать системные эффекты препарата и не превышать рекомендованную дозу. При совместном применении других лекарственных средств необходимо проконсультироваться с профильным специалистом, так как Стрептоцид может проявлять взаимодействие при комбинированной терапии.

Мазь и линимент стрептоцида действуют непосредственно в месте нанесения. Системные побочные реакции для местных лекарственных форм не описаны.

При назначении стрептоцида необходимо учитывать этиологию заболевания, чувствительность микроорганизмов и индивидуальные особенности пациента.

Склад

діюча речовина: стрептоцид;

1 таблетка містить стрептоциду (сульфаніламіду) 500 мг (0,5 г);

допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кальцію стеарат.

Лікарська форма

Таблетки.

Основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору з плоскою поверхнею, скошеними краями та рискою.

Фармакотерапевтична група

Протимікробні засоби для системного застосування. Сульфаніламіди. Код АТХ J01E B06.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Стрептоцид, як і інші сульфаніламіди, порушує утворення у мікроорганізмах факторів росту – фолієвої, дигідрофолієвої кислот, інших сполук, що містять у своїй молекулі параамінобензойну кислоту. Через те що її структура близька до структури стрептоциду, останній як конкурентний антагоніст цієї кислоти включається у метаболічний ланцюг мікроорганізмів і порушує процеси обміну, що призводить до бактеріостатичного ефекту. Препарат належить до сульфаніламідів короткої дії.

Стрептоцид чинить бактеріостатичну дію щодо стрептококів, менінгококів, гонококів, кишкової палички, збудників токсоплазмозу та малярії. За ефективністю значно поступається сучасним антибіотикам. На даний час дуже багато штамів мікроорганізмів, особливо госпітальні, стійкі до стрептоциду.

Активність стрептоциду зростає у лужному середовищі.

Не чутливі до стрептоциду ентерококи, синьогнійна паличка, анаероби.

Фармакокінетика.

При застосуванні внутрішньо препарат швидко всмоктується: максимальна концентрація стрептоциду у крові спостерігається через 1–2 години, через 4 години препарат виявляється у спинномозковій рідині. Зниження максимальної концентрації у крові на 50 % відзначається менш ніж за 8 годин. Нирками виводиться близько 95 % препарату.

Показання

Інфекційно-запальні захворювання, спричинені чутливими до препарату мікроорганізмами: інфекційні захворювання шкіри та слизових оболонок (рани, виразки, пролежні), ентероколіт, пієліт, цистит.

Протипоказання

 • Індивідуальна непереносимість сульфаніламідів, сульфонів та інших компонентів лікарського засобу; наявність в анамнезі виражених токсико-алергічних реакцій на сульфаніламіди;
 • нефрози, нефрити;
 • Базедова хвороба;
 • гострі гепатити;
 • пригнічення кістковомозкового кровотворення;
 • ниркова та/або печінкова недостатність;
 • декомпенсована хронічна серцева недостатність;
 • уроджений дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, порфірія;
 • захворювання кровотворної системи: анемія, лейкопенія;
 • гіпертиреоз;
 • азотемія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному застосуванні:

 • з нестероїдними протизапальними засобами, похідними сульфонілсечовини, антитромботичними засобами, антагоністами вітаміну К – посилюється дія цих препаратів;
 • з фолієвою кислотою, бактерицидними антибіотиками (у тому числі пеніцилінами, цефалоспоринами) – знижується ефективність сульфаніламідів;
 • з бактерицидними антибіотиками, пероральними контрацептивами – знижується дія цих препаратів;
 • з парааміносаліциловою кислотою (ПАСК) та барбітуратами – посилюється активність сульфаніламідів;
 • з похідними піразолідону, індометацином і саліцилатами – посилюється активність і токсичність сульфаніламідів;
 • з метотрексатом та дифеніном – посилюється токсичність сульфаніламідів;
 • з еритроміцином, лінкоміцином, тетрацикліном – взаємно посилюється антибакте-ріальна активність, розширюється спектр дії;
 • з рифампіцином, стрептоміцином, мономіцином, канаміцином, гентаміцином, похідними оксихіноліну (нітроксолін) – антибактеріальна дія препаратів не змінюється;
 • з кислотою налідиксовою (невіграмон) – іноді спостерігається антагонізм;
 • з хлорамфеніколом, нітрофуранами – знижується сумарний ефект;
 • з препаратами, що містять ефіри параамінобензойної кислоти (новокаїн, анестезин, дикаїн), – інактивується антибактеріальна активність сульфаніламідів.

Сульфаніламіди не призначають одночасно з гексаметилентетраміном (уротропіном), з антидіабетичними препаратами (похідними сульфонілсечовини), з дифеніном, неодикумарином та іншими непрямими антикоагулянтами.

Стрептоцид може посилювати ефект та/або токсичність метотрексату внаслідок витіснення його зі зв’язку з білками та/або послаблення його метаболізму.

При одночасному застосуванні з іншими препаратами, які спричиняють пригнічення кісткового мозку, гемоліз, гепатотоксичну дію, можливий розвиток токсичних ефектів.

Не рекомендується одночасне застосування з метенаміном (уротропін) через підвищення ризику розвитку кристалурії при кислій реакції сечі.

Фенілбутазон (бутадіон), саліцилати та індометацин можуть витісняти сульфаніламіди зі зв’язку з білками плазми крові, тим самим підвищуючи їх концентрацію у крові. При застосуванні разом із парааміносаліциловою кислотою та барбітуратами посилюється активність сульфаніламідів; з левоміцетином – збільшується ризик розвитку агранулоцитозу.

Особливості застосування

При лікуванні препаратом необхідно проводити систематичний контроль функції нирок і показників периферичної крові, рівня глюкози у крові.

При тривалому лікуванні препаратом необхідно періодично проводити аналіз крові (біохімічний та загальний аналіз крові). Призначення препарату у недостатніх дозах або раннє припинення застосування препарату може сприяти підвищенню стійкості мікроорганізмів до сульфаніламідів.

Сульфаніламіди не слід застосовувати для лікування інфекцій, спричинених бетагемолітичним стрептококом групи А, оскільки вони не спричиняють його ерадикації і, отже, не можуть запобігти таким ускладненням, як ревматизм та гломерулонефрит.

Препарат необхідно з обережністю призначати хворим із хронічною серцевою недостатністю, захворюваннями печінки та при порушенні функції нирок. При нирковій недостатності можлива кумуляція сульфаніламіду та його метаболітів в організмі, що може призвести до розвитку токсичного ефекту.

Стрептоцид слід призначати з обережністю пацієнтам з тяжкою формою алергічних захворювань або бронхіальною астмою, із захворюваннями системи крові. При появі ознак реакції підвищеної чутливості лікарський засіб слід відмінити.

З обережністю слід застосовувати сульфаніламіди, у тому числі стрептоцид, хворим на цукровий діабет, оскільки сульфаніламіди можуть вплинути на рівень цукру у крові. Високі дози сульфаніламідів чинять гіпоглікемічну дію.

Оскільки сульфаніламіди є бактеріостатичними, а не бактерицидними препаратами, необхідний повноцінний курс терапії для запобігання рецидиву інфекції і розвитку стійких форм мікроорганізмів.

Враховуючи схожість хімічної структури, сульфаніламіди не можна застосовувати людям з підвищеною чутливістю до фуросеміду, тіазидних діуретиків, інгібіторів карбоангідрази та похідних сульфонілсечовини.

Пацієнтам необхідно вживати достатню кількість рідини для запобігання кристалурії і розвитку уролітіазу.

У людей літнього віку відзначається підвищений ризик розвитку тяжких небажаних реакцій з боку шкіри, пригнічення кровотворення, тромбоцитопенічної пурпури (останнє – особливо при поєднанні з тіазидними діуретиками).

Слід уникати призначення препарату пацієнтам віком від 65 років у звʼязку з підвищеним ризиком виникнення тяжких побічних реакцій.

Рекомендується уникати впливу прямих сонячних променів і штучного ультрафіолетового опромінення з огляду на можливість розвитку фотосенсибілізації при застосуванні сульфаніламідів.

Під час лікування необхідно дотримуватися режиму дозування, застосовувати рекомендовану дозу з інтервалом у 24 години, не пропускаючи прийому. У випадку пропуску дози не подвоювати наступну дозу.

Якщо ознаки захворювання не почнуть зникати або, навпаки, стан здоров’я погіршиться чи виникнуть небажані явища, необхідно призупинити застосування лікарського засобу та звернутися за консультацією до лікаря щодо подальшого застосування лікарського засобу.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Препарат протипоказаний для застосування у період вагітності або годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Доки не буде зʼясована індивідуальна реакція пацієнта на препарат, слід утримуватись від керування автотранспортом або роботи з іншими механізмами, враховуючи, що під час лікування Стрептоцидом можливі такі побічні реакції з боку нервової системи, як запаморочення, судоми, атаксія, сонливість, депресія, психози.

Спосіб застосування та дози

Приймати внутрішньо під час або після прийому їжі, запиваючи 150–200 мл води. Дорослим та дітям віком від 12 років призначають по 500–1000 мг 5 разів на добу, всього на добу – 3–6 г. Максимальна доза для дорослих: разова – 2 г, добова – 7 г.

Дітям віком від 3 до 6 років – по 250 мг 4–6 разів на добу, від 6 до 12 років – по 250–500 мг 4–6 разів на добу. Максимальна доза для дітей: 1–2,5 г. 

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально залежно від тяжкості і перебігу захворювання, локалізації процесу, ефективності терапії. 

Діти.

Препарат не застосовують дітям віком до 3 років.

Передозування

Можливе посилення проявів побічних ефектів.

При передозуванні можливе виникнення анорексії (відсутність апетиту), нудоти, блювання, колікоподібного болю, головного болю, сонливості, запаморочення, непритомності.

При тривалому застосуванні можливі гарячка, гематурія, кристалурія, ціаноз, тахікардія, парестезії, діарея, холестаз, ниркова недостатність з анурією, токсичний гепатит, лейкопенія, агранулоцитоз.

Лікування. У випадку передозування рекомендується звернутися до лікаря. До надання медичної допомоги промивати шлунок 2 % розчином натрію гідрокарбонату та приймати суспензію активованого вугілля або інших ентеросорбентів. Показане вживання великої кількості рідини, форсований діурез, гемодіаліз. Симптоматичне лікування.

Побічні реакції

З боку системи крові та лімфатичної системи: лейкопенія, агранулоцитоз, апластична анемія, тромбоцитопенія, гіпопротромбінемія, еозинофілія, гемолітична анемія при дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.

З боку серцево-судинної системи: тахікардія, міокардит.

З боку нервової системи: головний біль, неврологічні реакції, включаючи асептичний менінгіт, атаксію, незначна внутрішньочерепна гіпертензія, судоми, запаморочення, сонливість/безсоння, відчуття втоми, депресія, периферичні або оптичні невропатії, порушення зору, психоз, пригнічений стан, парестезії.

З боку дихальної системи: легеневі інфільтрати, фіброзуючий альвеоліт.

З боку травного тракту: спрага, сухість у роті, диспептичні явища, нудота, блювання, діарея, анорексія, панкреатит, псевдомембранозний коліт.

З боку гепатобіліарної системи: підвищення активності печінкових ферментів (аланінамінотрансферази (АЛТ), аспартатамінотрансферази (АСТ), лужної фосфатази), холестатичний гепатит, гепатонекроз, гепатомегалія, жовтяниця, холестаз.

З боку сечовивідної системи: зміна кольору сечі (насичений жовто-коричневий колір), кристалурія при кислій реакції сечі; можливі нефротоксичні реакції: інтерстиціальний нефрит, тубулярний некроз, ниркова недостатність, гематурія, шокова нирка з анурією. 

З боку шкіри і підшкірної клітковини: гіперемія шкіри, шкірні висипання (у т. ч. еритематозно-сквамозні, папульозні), свербіж, кропивʼянка, алергічний дерматит, фотосенсибілізація, ексфоліативний дерматит, вузликова еритема, ціаноз.

З боку імунної системи: реакції гіперчутливості, включаючи токсичний епідермальний некроліз (синдром Лайєлла), синдром Стівена – Джонсона, системний червоний вовчак, сироваткоподібний синдром, анафілактичні реакції, набряк Квінке, нежить.

Загальні порушення: медикаментозна гарячка, біль у правому підреберʼї та попереку.

Інші: утруднення дихання, вузликовий періартеріїт, гіпотиреоз, гіпоглікемія.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 оС.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 таблеток у стрипах або блістерах.

По 10 таблеток у стрипі; по 2 або 10 стрипів у пачці з картону. По 10 таблеток у блістері; по 2 або 10 блістерів у пачці з картону. 

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ПАТ «Монфарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 19100, Черкаська обл., м. Монастирище, вул. Заводська, 8.

Характеристики

Программа "Доступные лекарства" не участвует
Форма выпуска таблетки, мазь, линимент, порошок
Условия отпуска часть дозировок по рецепту
Категория Для ран, порезов, ожогов
АТХ-классификация таблетки - J01EB06 - Сульфаниламид
мазь - D06BA05 - Сульфаниламид
линимент - D06BA05 - Сульфаниламид
порошок - D06BA05 - Сульфаниламид
МНН Сульфаниламид
Действующие вещества сульфаниламид
Производитель Тернофарм, ООО, г.Тернополь, Украина
Лубныфарм, ПАО, г.Лубны, Полтавская обл., Украина
Монфарм, ПАО, г.Монастырище, Черкасская обл., Украина
Киевмедпрепарат, ПАО, г.Киев, Украина
Агрофарм, ООО, Киевская обл. г.Ирпинь, Украина
Исток Плюс, ООО, Запорожье, Украина
Взрослые разрешено
Дети таблетки - с 3-х лет
мазь - запрещено
линимент - запрещено
Беременные запрещено
Кормящие мамы запрещено
Аллергики с осторожностью
Диабетики таблетки - с осторожностью
мазь - разрешено
линимент - разрешено
Водители таблетки - противопоказано до выяснения индивидуальной реакции на препарат
мазь - разрешено
линимент - разрешено
 • Стрептоцид таблетки по 0.5 г №10
 • Стрептоцид мазь 10 % по 25 г в бан.
 • Стрептоцид линимент 5 % по 30 г в тубах
 • Стрептоцид таблетки по 0.5 г №10
 • Стрептоцид таблетки по 300 мг №10
 • Стрептоцид мазь 10 % по 25 г в тубах
 • Стрептоцид таблетки по 0.3 г №10
 • Стрептоцид таблетки по 300 мг №10
 • Стрептоцид таблетки по 0.5 г №100 (10х10)
 • Стрептоцид таблетки по 0.5 г №20 (10х2)
Инструкция по применению Стрептоцид, утвержденная производителем, представлена исключительно с ознакомительной целью и не является поводом для самолечения.
Только ваш лечащий врач может принять решение о необходимости применения Стрептоцид, назначении схем лечения и дозировок, а также обсудить совместимость Стрептоцид с применяемыми вами лекарствами, разъяснить побочные действия и противопоказания.
Помните – самолечение опасно для вашего здоровья.

Просмотренные товары

Стрептоцид таблетки по 0.5 г №10
Стрептоцид мазь 10 % по 25 г в бан.
Стрептоцид линимент 5 % по 30 г в тубах
Стрептоцид таблетки по 300 мг №10
таблетки, мазь, линимент, порошок
6 производителей
Цены в аптеках

Новинки реклама

Нервные клетки восстанавливаются!
Нервные клетки восстанавливаются! Помни о главном! Подробней
Беспокоят суставы?
Беспокоят суставы? Комплексная поддержка суставов! Подробней
Беспокоит ослабление потенции?
Беспокоит ослабление потенции? Новая формула мужской силы! Подробней
Тяжесть в желудке?
Тяжесть в желудке? Вздутие? Дискомфорт? Подробней
Плохо спишь и нервничаешь?
Плохо спишь и нервничаешь? Живи без стресса! Подробней
Как предотвратить инфаркт миокарда?
Как предотвратить инфаркт миокарда? ЗДОРОВЬЕ СЕРДЦА В ВАШИХ РУКАХ! Подробней
Беспокоит запор?
Беспокоит запор? Эффективно и безопасно даже для детей Подробней
Top