Хто за що відповідає і як вони називаються.
Розбираємо функції учасників медичної системи
У цьому розділі ми пояснимо, хто які має ролі у медичній системі.
- Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) — формує політику у галузі охорони здоров'я та відповідає за реалізацію реформ;
- Національна служба здоров'я України (НСЗУ) — досліджує потреби населення у медичних послугах, розробляє програми медичних гарантій та відповідає за оплати закладам за медичні послуги;
- Електронна система охорони здоров'я (ЕСОЗ) — національна система, яка зберігає дані про здоровʼя українців. Більш детально розповідає про себе на сайті eHealth;
- Центральна база даних (ЦБД) — це такий собі накопичувач, який містить реєстри даних та програмні модулі;
- Медичні інформаційні системи (МІС) — це системи, через які медичні заклади вносять дані до ЦБД та забезпечують кінцеві сервіси для лікарів, фармацевтів та пацієнтів. Серед них — Helsi, tabletki.ua, та інші;
- eZdorovya — забезпечує стабільну роботу системи та керує повним циклом розробки нових цифрових можливостей, контролюють розробки різних програм у ЕСОЗ.
Електронний рецепт
Лікарі не каліграфи, а ліки — не цукерки. На купівлю рецептурних препаратів обов'язково потрібен рецепт! А ще й щоб не розшифровувати почерк з папірця, можна скористатись е-рецептом. Це такий самий рецепт з аналогічними правами, як і паперовий, тільки в електронному вигляді.
До речі, у нас на сайті усі рецептурні товари маркуються згідно міжнародної системи, значком ЛЗ/RX. Тож якщо забронювали такий товар, в аптеці мають спитати рецепт
Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Такий е-рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, але пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ.
Разом із випискою е-рецепта пацієнт отримує СМС повідомлення з номером електронного рецепта та кодом підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання ліків.
Придбати ліки за електронним рецептом можна у будь-якій аптеці.
Отримати ліки за меншою вартістю або безкоштовно? “Доступні ліки”
Для деяких захворювань діє програма “Доступні ліки”, яку адмініструє НСЗУ. “Доступні ліки” пацієнти можуть отримувати за електронним рецептом у будь-якій аптеці, яка співпрацює за договором з НСЗУ. Подивитись, чи входять ваші ліки до програми, можна у цьому файлі.
Тут є один термін, який мало хто знає — “реімбурсація”, але це хороше слово, означає процедуру, коли частково або повністю вартість ліків покриває держава. Важливо розрізняти міжнародну непатентовану назву (це назва діючої речовини) та торговельну назву (бренд на упаковці). Лікар виписує електронний рецепт саме на міжнародну непатентовану назву (крім препаратів інсуліну), а пацієнт обирає в аптеці самостійно, який бренд купити. Термін дії е-рецепту за програмою «Доступні ліки» становить 30 днів.
6 кроків отримати “Доступні ліки”
Ще залишилися питання?
Особистий кабінет пацієнта
І це знову про менше папірців, які можна загубити. Міністерство охорони здоров’я анонсували особистий кабінет пацієнта, в якому можна будуть доступні медичні цифрові послуги для пацієнтів. Це має запрацювати зокрема і в додатку “Дія” та в інших пацієнтських інформаційних системах. Доступ до кабінету не буде залежати від лікарні, в якій обслуговується пацієнт
На першому етапі запуску такого кабінету пацієнтам буде доступна інформація про декларацію та можливість заключити її онлайн.
Пацієнт сам зможе обирати платформу для входу в особистий кабінет
Вхід до особистого кабінету пацієнта буде відбуватися за допомогою електронного цифрового підпису.
На наступних етапах в особистому кабінеті пацієнта з’являтиметься медична інформація про пацієнта та інші цифрові послуги. Це зручно і доступно для українців. Чекаємо на офіційний запуск разом і розкажемо як користуватись.