Бронюйте товари в аптеках, економте до 30%. Дізнатися більше
Останнє оновлення 16.06.2019

Що таке лікарський засіб? З чого складається

Лікарський засіб, препарати, медикаменти - це речовина або комплекс речовин синтетичного або природного походження в певній лікарській формі, що застосовується для профілактики, лікування захворювань, для діагностики і догляду. Вивчає лікарські засоби фармакологія і фармація, а лікарські засоби рослинного походження - фармакогнозія.

Класифікують лікарські засоби за різними ознаками, наприклад, за хімічною будовою (групи препаратів, подібні за своєю будовою), за походженням (природні і синтетичні мінеральні), за нозологічним принципом (для лікування певної хвороби), по лікарській формі і способу застосування і т. д.. Однак, найбільш широкою класифікацією є класифікація за фармакологічними групами, тобто за терапевтичною дією лікарського засобу.

Трохи про склад препаратів. Хто головний і як це працює?

Напевно, кожен з нас при покупці лікарського засобу, призначеного лікарем (або при підборі безрецептурного групи провізором в аптеці), цікавився з чого ж складається препарат. Відкриваючи паперовий або електронний варіант інструкції - насамперед ми бачимо склад лікарського засобу, де вказані назви діючої речовини та дозування, а також перелік допоміжних речовин.

Звичайно, запорукою успіху в будь-якому процесі на ряду з належними умовами є налагоджена командна робота. Так «працюють» і препарати. Що за команда і яка роль?
Керівником (їх може бути декілька) і помічниками досягнення певного очікуваного терапевтичного ефекту є діюча речовина і допоміжні речовини.

Що таке діюча речовина

Діюча речовина (фармакологічно активна субстанція) - це будь-яка одна або кілька речовин, які використовуються для виготовлення лікарського засобу.
Якщо діючих речовин в лікарському препараті більше однієї, такий препарат називається комбінованим. Найбільш яскравим представником комбінованих препаратів є полівітаміни, де активних компонентів може бути як два, так і більше десяти. Широко використовуються комбіновані препарати для лікування артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, зниження рівня холестерину, для усунення симптомів застуди і т.д..

Але якщо в лікарському засобі є активний компонент, то яка роль допоміжних речовин?

Що таке допоміжна речовина і в чому його допомогу?

Допоміжні речовини - це речовини природного або синтетичного походження, які входять до складу препарату та використовуються у виробництві лікарських засобів, зокрема, для додання їм відповідної форми і ряду інших необхідних властивостей. Ось деякі приклади таких речовин: вода питна, крохмаль, глюкоза, тальк, аеросил, парафін, олія какао, спирт етиловий, вазелін. Допоміжні речовини можуть виконувати роль стабілізаторів, емульгаторів, загусників, консервантів, носіїв (в мазях і супозиторіях), барвників і т.д.
До таких речовин ставляться деякі вимоги:

  • обов'язково повинні бути за своїми хіміко-фізичними властивостями сумісні з діючими речовинами, пакувальними матеріалами; тобто бути хімічно індиферентними;
  • проявляти належну фармакологічну дію лікарського засобу з урахуванням його фармакокінетики;
  • бути біологічно безпечними і сумісними з тканинами організму, не викликати токсичної дії і алергій;
  • забезпечувати лікарській формі необхідні властивості, забезпечуючи біодоступність, а також не повинні негативно впливати на такі властивості лікарського засобу, як смак, запах, колір і т.д.;
  • піддаватися стерилізації, тобто очищенню від мікробного забруднення лікарських препаратів;
  • бути доступними в вартості;

До цього дня, актуальним залишається питання щодо пошуку та правильного підбору допоміжної речовини в технології лікарських препаратів.

Підсумовуючи, слід зазначити, що ефективним препаратом є той препарат, склад якого оптимально поєднує між собою комплекс активних та індиферентних речовин, який спрямований на досягнення необхідного терапевтичного ефекту.

Top