Бронюйте товари в аптеках, економте до 30%. Дізнатися більше
Останнє оновлення 17.09.2019

Плацебо. Поняття

Плацебо - лат. placebo «сподобаюся» - хімічно інертна речовина, яке імітує за кольором, виглядом, формою, смаку будь-який лікарський засіб і має виражену лікувальну дію на пацієнта.

Піддавшись навіюванню, що плацебо - не пустушка, а високоефективний препарат, який надасть необхідний терапевтичний вплив, пацієнт після застосування відчує значне поліпшення самопочуття, тобто буде мати місце так званий «ефект плацебо». Простіше кажучи, подібний ефект описується досить простою формулою: плацебо + віра = зцілення. Результат дії такого «не лікарського засобу» буде тим сильніше, чим сильніше і яскравіше буде переконання пацієнта в ефективності і унікальності «пустушки». За сприйняття фізичних властивостей великі таблетки нададуть більш значний позитивний вплив на пацієнта, ніж маленькі, а ін'єкції психологічно будуть сприйняті як більш ефективні, ніж таблетки або драже; гіркі пігулки - краще, ніж солодкі.

Поняття ефекту плацебо було вперше використано американським анестезіологом Генрі Бічером. Під час Другої світової війни він відмітив, що ін'єкції солі (фізіологічний розчин) надавали знеболюючий ефект у солдатів, які вводили замість морфіну, так як його запаси були вичерпані. Після повернення з війни, лікар з колегами з університету Гарварда приступив до вивчення даного феномена. Результати досліджень Г. Бічер опублікував в статті «Сильнодіючі плацебо» в 1955 році. Він виявив, що близько 30% пацієнтів видужують після прийому таблеток - «пустушок», в складі яких немає жодного активного компонента. Дослідженнями плацебо займалися багато вчених, ефект від застосування «не ліків» відзначався при таких захворюваннях, як: хвороба Паркінсона, бронхіальна астма, больовий синдром, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, синдром подразненого кишечнику, різні психічні захворювання.

Одним з механізмів впливу плацебо є самопереконання і самонастрій на одужання, далі йде реакція - відповідь організму, запускаючи на хіміко-біологічному рівні програму на полегшення симптомів. Такий ланцюжок «записується» і в подальшому сприймається як аксіома: плацебо - комфорт, одужання. Безумовно, значна роль в такому механізмі відведена індивідуальним особливостям організму. Згідно з дослідженнями ефект плацебо спрацьовує більше у екстравертів, як емоційно лабільних людей, які мають більшу довіру до лікарів.

Значення плацебо в медицині сьогодні

Плацебо в наші дні активно використовується в ряді клінічних випробувань нових лікарських препаратів. Так, хворих ділять на дві групи, при цьому однієй дають лікарські препарати з активною речовиною, інший - плацебо. Учасники обох груп не знають, що саме вони отримали. Якщо стан здоров'я тих, хто приймав лікарський препарат, змінився, а в контрольній групі - ні, значить, препарат діє. Однак варто зазначити, що у деяких пацієнтів стан поліпшувався і після прийому «пустушки».

Цікаво, що у ефекту плацебо існує менш відомий брат-лиходій - ефект ноцебо. Ноцебо - лат. nocebo - «я пошкоджу» - ефект протилежний ефекту плацебо, при якому у людей очікування хвороби або небажаних ефектів викликає реальні симптоми. Таке явище має місце, наприклад, коли мова йде про побічну дію лікарських засобів, які описані в інструкціях до них. Так Фан Хаехт і Фандер Стіхеле провели дослідження про вплив протипоказань, прописаних в анотаціях до лікарських засобів, що виписуються в Бельгії. Було доведено, що в результаті цього лікарські препарати сприймаються пацієнтами як більш небезпечними, а лікарі у них відзначали більшу кількість небажаних побічних ефектів. (Van Haecht en Vander Stichele 1993). Схожі ефекти ноцебо можна викликати експериментально. Пацієнтів ділять на дві групи, дають один і той самий лікарський засіб, проте інструкції до них різні. В анотації до лікарського засобу однієї групи немає ні слова про можливі побічні ефекти, які може викликати даний препарат, в той час як в інструкціях, які отримали учасники іншої групи, описані небажані ефекти. В результаті у групи, яка отримала анотації з побічними ефектами, дійсно спостерігалися подібні ефекти. Тобто, якщо плацебо запускає механізм, «програмуючи» організм на одужання, то ноцебо працює з точністю навпаки.

Плацебо і ноцебо - дві сторони однієї медалі, проте в більшій мірі від очікувань пацієнта залежить те, яка сторона буде превалювати.

Top