Бронюйте товари в аптеках, економте до 30%. Дізнатися більше
Останнє оновлення 26.06.2019

Чому приймати до / під час / після їжі

Вірно поставлений діагноз, правильно підібрані препарати і їх правильний прийом - це запорука успіху в досягненні позитивного терапевтичного ефекту.

У чому суть правильного прийому виписаного препарату?

Дотримуючись виписаної лікарем схеми та дотримуючись рекомендацій, описаних в інструкції лікарського засобу, варто приділити увагу тому, в якій послідовності поєднувати прийом препаратів та їжі. Інформація про особливості прийому доступна в кожній інструкції на лікарський засіб в розділі «Спосіб застосування та дози». Інструкція - обов'язковий супроводжувальний документ до кожного препарату і обов’язково наявна в кожній упаковці препарату, представленого на полицях аптеки або в електронному вигляді на спеціалізованих сайтах. Межі рекомендацій досить зрозумілі: лікарський засіб приймається до, після, або під час їжі або незалежно від прийому їжі.

Чому це так важливо?

Мета кожного препарату, досягнувши місця призначення, виправити «поломку» або сприяти відновленню чи підтримці захисних властивостей організму. Важливо не тільки що, але і скільки в кількісних одиницях потрапить «за призначенням». Після потрапляння в шлунково-кишковий тракт, шлях розчинення і всмоктування може бути частково порушений або зовсім виявитися нерезультативним. Чому так? Широко відомо, що процес травлення пов'язаний з виділеннями шлункового соку (виробляється клітинами шлунка), жовчю (виробляється печінкою) і панкреатичним соком (секрет підшлункової залози). Таким чином, будь-який лікарський засіб, що приймається перорально (прийом через рот, шляхом проковтування - лат per os, oris) повинен подолати кілька активних «бар'єрів».

Коли правильно і які наслідки, якщо неправильно?

Якщо мова йде про прийом під час їжі, то слід приймати препарат безпосередньо під час прийому їжі.

Натщесерце - прийом необхідно здійснити приблизно за 30 хвилин до сніданку.

До їжі - не менше, ніж за 30-40 хвилин до їжі.

Після їжі - випити лікарський засіб приблизно через 1,5 - 2 години після їжі.

Якщо немає особливих рекомендацій, то лікарський засіб дозволяється приймати в будь-який час, про що зазначається в інструкції.

Коли, неузгоджене з прийомом їжі, застосування лікарського засобу буде зменшувати або зводити до нуля терапевтичний ефект?

Якщо приймати неправильно натщесерце препарати з рослинної сировини (відвари, настойки, настої), під агресивною дією соляної кислоти шлунку вони можуть перетравлюватися і переходити в неактивну форму. Безрезультатним буде прийом під час або після їжі лікарських засобів, що містять кальцій (кальцію глюконат, кальцію хлорид, кальцію гліцерофосфат) тому, що в результаті реакції з жирними та іншими кислотами утворюються нерозчинні сполуки. Щоб виключити подразнюючу дію, препарати, які містять кальцій, рекомендується запивати відваром з рису, кисілем або молоком. Препарати, що містять діючу речовину дротаверину гідрохлорид та деякі шнші спазмолітики, при одночасному прийому з їжею, несприятливо впливають на травлення. Тетрациклінової ряд антибактеріальних препаратів (тетрациклін, доксициклін та й ін.) добре розчиняються в кислотах, тому приймаються за 1 годину до або через 2 години після їжі. Так само варто відзначити, що категорично не рекомендується поєднувати антибіотики даного ряду (втім, як і більшість антибактеріальних препаратів) з молоком і молочними продуктами. При взаємодії з кальцієм, який є основною складовою всіх молочних продуктів, утворюються комплексні сполуки і препарат втрачає свої початкові терапевтичні властивості. Однак, абсорбції не всіх лікарських засобів заважають молочні продукти. До прикладу, молоко, в поєднанні з прийомом групи нестероїдних протизапальних препаратів (що містять натрію диклофенак, ацетилсаліцилову кислоту), зменшує негативний вплив на стінки шлунку. Проте, безперечно саме негазована вода є універсальним засобом для запивання більшості лікарських засобів.

Отже, правильний прийом препарату безпосередньо впливає на ефективність медикаментозної терапії – чи спрацює належним чином препарат, надавши очікувану лікувальниу або профілактичну дію на організм.

Тому рекомендації: «перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем», «перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією» є вкрай важливими і повинні стати правилом.

Top